Funkcionális dietetika

Mi az a funkcionális dietetika és miért fontos ellenőrizni kinek a szolgáltatását vesszük igénybe?

A „funkcionális dietetikus” kifejezés egy holisztikusan gondolkodó regisztrált dietetikus szakembert takar, aki klinikai szakértelem, a legmodernebb laboratóriumi vizsgálatok, táplálkozási tanácsadás és a „gyógyszered legyen az ételed, s ételed legyen a gyógyszered ” hippokratészi megközelítés kombinációjával segít az embereknek azonosítani és kezelni a krónikus, régóta fennálló egészségügyi problémák kiváltó okait.
A funkcionális szemléletű dietetikus szakember elsődleges célja és szerepe, hogy segítsen az embereknek „feltörni” az egyedi egészségügyi kódjukat, és az ételek gyógyító erejének kihasználásával legyőzni a nemkívánatos krónikus tüneteket és egészségügyi kihívásokat.

Polgár Annamária Diet

Szakmai továbbképzések

2015 óta foglalkozom funkcionális táplálkozási tanácsadással, tanulmányaimat olyan neves iskolákban végeztem, mint a Functional Medicine University (USA) ahol a funkcionális orvoslás szemléletű tanácsadói képzés 200 óra tanulási időt foglalt magában. Jelenleg a The Institute for Functional Medicine (USA) hallgatója is vagyok, amely az egyik leghíresebb oktatási intézmény a világon, és csak egészségügyi végzettséggel rendelkezők vehetik igénybe a képzéseiket.

Egyéb képzések melyeken a szaktudásomat gyarapítottam:

  • Kushi Institute – Amszterdam, Hollandia – Makrobiotika – 1-2. szint
  • Optimum Health Institute, California, USA – nyers vegán életmód képzés
  • dnalife™/Nordic Laboratories, London – A cég belső képzése, melyet a saját genetikai vizsgálatai jobb megértése miatt hozott létre, a nutrigenomikai érdeklődésem miatt végeztem el
  • Hormonegyensúly tanácsadó
  • Monash Egyetem: akkreditált FODMAP és IBS képzés dietetikusok számára
  • Dr. Allison Siebecker: SIBO Pro Course

Kihez forduljunk, ha táplálkozási tanácsadást szeretnénk igénybe venni?  Dietetikus vagy táplálkozási tanácsadó, netalán önjelölt laikus, aki online szerezte a tudását vagy Facebook csoportokban?

Idézet egy szakembertől:

“Ma már az interneten bármi megtalálható, és bárkiből lehet úgynevezett szakember is. Azonban nem árt tudnunk, hogy kihez érdemes fordulnunk, ha biztos tudáson alapuló, valódi segítséget szeretnénk kapni.

Ami az internet előnye, az bizonyos szempontból a hátránya is. A rengeteg információ, ami ránk zúdul a különböző weboldalakon, fórumokon, közösségi médián keresztül, sokszor követhetetlen és bizonytalan forrásból származik. Sokszor összemosódnak a megnevezések, gyakran gondolják, hogy a dietetikus és a táplálkozási tanácsadó ugyanaz, vagy éppen összekeverik a kettőt. A legtöbben éppen ezért nem magára az információra figyelnek, hanem arra, aki közvetíti, ami nem biztos, hogy a legjobb választás.

Először is nézzük meg a dietetikus pontos definícióját: A dietetikus a táplálkozástudomány és a dietetika területén hivatalosan elismert személy, aki a táplálkozástudományi ismereteket az egészséges és a beteg egyének élelmezésére és oktatására alkalmazza.

Hazánkban dietetikus képzés egészségtudományi egyetemeken zajlik, hossza négy év, ami alatt a többi egészségügyi szakemberhez hasonlóan van egy alapképzés, ami magába foglalja az anatómiát, élettant, biokémiát és más fontos alapismereteket. A hallgatók ezekkel együtt szerzik meg a különböző táplálkozással, étrenddel kapcsolatos ismereteket, mint az egészséges emberek táplálkozása, valamint a különböző betegségek és azokhoz kapcsolódó diéták.

Táplálkozási tanácsadó gyakorlatilag bárki lehet, akinek van ideje és pénze a különböző hosszúságú tanfolyamokra, gyorstalpalókra. Ezek a képzések nem adnak átfogó, mély egészségügyi ismereteket, általában mindössze érintőlegesen járják körbe ezeket, leginkább a táplálkozás alapjait tartalmazza a tananyag, ami nagyon lekorlátozza a tanácsadási lehetőségeket.

Sajnos (vagy talán mégsem) a diplomás dietetikusokra nagyon szigorú szabályozás vonatkozik az egyetemi tanulmányok elvégzése után. Ezzel szemben a tanácsadóknak gyakorlatilag semmilyen szabályozásnak nem kell megfelelniük, így sok esetben még a tanfolyam elvégzését is kihagyják, és mindössze a könyvekből, internetről szerzett ismeretekre hagyatkoznak. Ez pedig hatalmas felelőtlenség, hiszen rövid-, és hosszútávon is jelentős egészségügyi károsodásokat okozhatnak a nem megfelelő szakértelemmel adott tanácsokkal.”

 

FONTOS: A dietetikusnak rendelkeznie kell:

 

Egy érvényes engedéllyel, azaz bár ott van a szakember neve előtt, hogy dietetikus/orvos/természetgyógyász de lehet régen lejárt az engedélye,

továbbá, felelősségbiztosítással, csakúgy, mint a legtöbb egészségügyben tevékenykedő szakembernek.

“Amennyiben valamilyen akut, vagy krónikus betegség áll fenn, mindenképpen dietetikus segítségét kell kérni a táplálkozással kapcsolatos kérdésekben, mert ők azok a szakemberek, akik megfelelő képzettséggel, a betegségekkel és gyógyszerekkel kapcsolatos ismeretekkel rendelkeznek. ” Alapvetően elmondható, hogy beteg embernek CSAK és KIZÁRÓLAG dietetikus adhat(na) tanácsot Magyarországon.

FIGYELEM! Minden esetben ellenőrizd, kit kérdezel vagy kinek a tanácsát veszed igénybe!

Az egészségügyi szakdolgozókról létezik egy online nyilvántartás, ahol bárki utána nézhet, hogy a kiszemelt szakember valóban szakember-e, van-e diplomája és érvényes működési engedélye.

A nyilvántartás itt érhető el:  OKFŐ – EFF | Publikus adatbázis

Funkcionális dietetika