Nagyon régóta terveztem egy cikket írni a smoothiekról azaz a turmixokról.
Magyarországon pár éve kapták fel a turmixokat, főleg a zöldturmixokat.
Amikor még Amerikában éltem, volt szerencsém megismerni a Boutenko családot akik először népszerűsítettek a zöldturmixokat (10-15 éve legalább).
Victoria, az édesanya, nyers vegán étrenden élt akkor, és őszintén szólva egyáltalán nem tűnt egészségesnek (bocsánat az őszinteségemért). Később megtudtam hogy inzulinrezisztenciája volt és a későbbiek során elkezdett főtt ételeket enni és picit jobban lett.
Jómagam is évekig fogyasztottam smoothiekat, főleg reggel, nagyon finomak voltak és nagyon jól estek, de sajnos 1-2 óra múlva nagyon leesett a vércukrom így elmaradtak/átalakultak.
Mivel igyekszem tudományos alapokra helyezni a javaslataimat, így pici utánajárással találtam egy elég jó cikket a témában, mely a smoothiek előnyeit és hátrányait is taglalja.
Talán még két gondolat tőlem mielőtt a cikkre térek:
Igyekszem a szezonalitást evidenciában tartani amikor tanácsokat adok, plusz a regionális elhelyezkedést is. Értsd úgy, hogy nagyon sok vegán, nyers vegán terapeuta, influencer Amerikában – vagy a világ más területein – meleg államokban/területeken él, pl. Kaliforniában és Floridában esetleg Hawaiin.
Magyarországon 4 évszak van, a nyári időben nagyon kellemes hűsítő, nyers élelmiszereket fogyasztani, míg a téli idő a melegítő, inkább hőkezelt ételekről szól. Tehát amikor valaki télen óriási nyers saláták és zöld turmixok fogyasztását meg zellerszár préselést (ami horror drága itthon!) promótál, azokkal kevésbé tudok azonosulni. De lássuk mit mond a tudomány a smoothiekről (Utah Állami Egyetem cikkfordítása publikációkkal alátámasztva).
A turmixok sokféle formában és végtelennek tűnő mennyiségű összetevővel készülnek. Szinte bármi belekeverhető ebbe az ízletes italba, ami kiváló eszközzé teszi a megfelelő mennyiségű alapvető tápanyag, víz és rost bevitelére. Továbbá jó módja lehet annak, hogy növeljük azon élelmiszerek fogyasztását, amelyekből a legtöbben nem fogyasztunk eleget, mint például a gyümölcsök, zöldségek és tejtermékek (Bates & Price, 2015).
Fontos azonban megjegyezni, hogy egy turmix tápértékét az határozza meg, hogy milyen összetevőket használnak az elkészítéséhez. Egyes receptek túlzott mennyiségű hozzáadott vagy természetes cukrot tartalmaznak, ami hozzájárulhat a fogszuvasodáshoz, a cukorbetegséghez és az elhízáshoz (Palacios et al., 2009).
Továbbá a folyékony (vagy félig folyékony) kalóriák kevésbé laktatóak, ami fokozott kalóriafogyasztáshoz vezethet (Flood-Obbagy & Rolls, 2009). Ha mértékkel, kiegyensúlyozott étrend részeként fogyasztjuk, a turmixok jó módjai lehetnek az egészséges élelmiszerek és tápanyagok fogyasztásának növelésére.
Egészségügyi előnyök:
A turmixok számos, az emberi szervezet számára létfontosságúnak tartott tápanyag hordozói lehetnek. Minden attól függ, hogy milyen összetevőket használunk. A turmixainkban lévő legtöbb egészséges tápanyag a felhasznált gyümölcsökből vagy zöldségekből származik.
A gyümölcsökben és zöldségekben gazdag étrend előnyei közé tartozik az olyan betegségek alacsonyabb kockázata, mint a cukorbetegség, az elhízás, a daganatos megbetegedések és a szív-, és érrendszeri betegségek (Slavin & Lloyd, 2012). A turmixok fogyasztása hatékony módja lehet annak, hogy növeljük a gyümölcsök és zöldségek mennyiségét az étrendünkben (Bates & Price, 2015).
Az alábbiakban felsoroljuk a gyakori smoothie-összetevőkben található tápanyagokat és azt, hogy miért jótékony hatásúak:
Vitaminok és ásványi anyagok:
A gyümölcsök és zöldségek nemcsak színben, hanem vitaminokban és ásványi anyagokban is gazdagok, amelyek fontos funkciókat látnak el a szervezetben (Slavin & Lloyd, 2012). A vitaminokra és ásványi anyagokra szükség van a szövetek, például a bőr és a csontok felépítéséhez, az olyan rendszerek működésének fenntartásához, mint az immunrendszer, a károsodások kijavításához, és még több száz más szerephez a szervezetben.
A tejtermékek magas kalcium- és D-vitamin -tartalommal rendelkeznek, amelyek többek között csontjaink erősen tartásához szükségesek.
Rost:
A turmixok általában turmixolt egész gyümölcsökből – is – állnak, amelyeknek két része van: a gyümölcslé és a gyümölcshús. A pépben találhatóak a rostok. A rostok tömeget képeznek, és így hozzájárulnak az egészséges emésztőrendszerhez az emésztés és a cukorfelszívódás lassításával (Escalona et al., 2015).
Víz:
A víz nélkülözhetetlen az élethez. Mivel a gyümölcsök és zöldségek nagyrészt vízből állnak, és tartalmazzák a rehidratációhoz szükséges ásványi anyagok egy részét, a turmixok remek módjai annak, hogy hidratálttá váljunk és hidratáltak maradjunk (Escalona Navarro et al., 2015; Slavin & Lloyd, 2012).
Fehérje:
A fehérje alapvető tápanyag, amely az egész testben megtalálható – az izomban, a csontokban, a bőrben, a vörösvértestekben és a hajban, hogy csak néhány példát említsünk (Brown & Isaacs, 2011). Minden szövet alapvető építőköve (Brown & Isaacs, 2011).
A fehérjét többféleképpen is be lehet juttatni egy turmixba: tejtermékeket, mogyoró – és más dióvajat, egész dióféléket, magvakat, hüvelyeseket, valamint fehérjeporokat vagy étrend-kiegészítőket is tartalmazhat. A magas fehérjetartalmú turmixokat vagy fehérjeturmixokat leginkább a testépítők és a sportolók használják, de a fehérjehiányban szenvedők, a várandós nők és az idősebb felnőttek számára is előnyös lehet (Brown & Isaacs, 2011).
A cikk forrása:
Ez a cikk Dr. Heidi Wengreen NDFS 5230, Kommunikáció a táplálkozás aktuális kérdéseiről című kurzusának részeként készült. https://extension.usu.edu/…/smoothies-helpful-or-harmful
A kép forrása: Canva
Képszerkesztés: Ancó
Tetszett a cikk? Köszönöm, ha megosztod! Ha úgy érzed, elakadtál a gyógyulásban és tudok neked segíteni, telefonon tudunk időpontot egyeztetni!
Polgár Annamária Dietetikus +36 30 289 2430